2008. december 30., kedd

Raffaello - in English

One of my readers asked me to translate this recipe to English. Here it is!

Ingredients:

- 40 dkg powder of coconut milk

- 30 dkg coconut (in bag)

- 30 dkg sugar

- 1 packet of sugar with taste of vanilla

- 25 dkg margarine

- 20 dkg peeled almond

- 2 dl water

From the water and the sugar cook a very thick sirup and cool it down. Put the milk powder, the margarine, the sugar with taste of vanilla and 15 dkg milled coconut in it. Make little balls, put one almond in each one and spin in the rest of the coconut. Serve it freezed.

2008. december 21., vasárnap

"Kis karácsony, nagy karácsony..."


Eljött végre az év vége. Én személy szerint nagyon szeretem a karácsonyt, annak minden velejárójával: lázas agyalás az ajándékokon, majd rohangálás utánuk, menü megtervezése, csomagolás (ezt különösen szeretem), majd a nagy nap... Örömömet lelem mindebben.

Bár be kell hogy valljam, amióta egyetemre járok, árnyék vetődik erre a csodálatos ünnepre. Idén is, december 22-én 10-től és december 23-án 14 órától !!!! is vizsgázom. Hihetetlen ugye??? És állítólag az ország legjobb közgazdasági egyetemének legnívósabb szakján koptatom a padokat... de legalább az vígasztal, hogy ha minden a terv szerint halad, akkor ez lesz az utolsó karácsony amit elrontanak.

Egyébként készültem az ünnepekre, a vizsgák ellenére is: Párocskámmal bejglit és mézeskalácsot sütöttünk, amig Hugicámmal fogunk díszíteni.

Ezúton pedig boldog, békés karácsonyt és sikerekben gazdag új évet szeretnék kívánni minden kedves Olvasómnak!

Találkozunk jövőre!
(vagy talán még egy kicsit hamarabb... ha lesz időm)

2008. december 9., kedd

Sült banán


Az előző bejegyzésemben említettem az új szerzeményeimet, ezek egyikéből készült a következő desszert. Viszonylag gyorsan elkészül, de azért hibája is van: nagyon megszívja magát olajjal, ezért akinek érzékeny a gyomra, mint az enyém, nem nagyon fog örülni neki, emellett az olajban sütés miatt az egész lakás olajszagban úszott mire az utolsó darabbal is elkészültem. De őszintén, megérte: isteni!

Hozzávalók:

- négy banán karikákra vágva

- liszt

- cukor

- vaníliás cukor

- víz

- olaj a sütéshez

A lisztből, némi cukorból, vaníliás cukorból és vízből palacsintatésztánál kicsit sűrűbb masszát készítünk, amibe egyesével beleforgatjuk a banánt és olajban kisütjük. (én serpenyőben készítettem és csak annyi olajat tettem bele, hogy félig érjen a banánoknak, úgyis meg kell fordítani)

Jó étvágyat!

Szamósza


Nemrég az én drága Párom megleste, hogy mostanság milyen könyveket nézegetek a könyvesboltban és csak úgy (nem karácsonyra) meglepett néhánnyal. Nyilván van benne egy kis önzés, tudja, hogy az ő pici pocijába is jelentős mennyiség fog vándorolni a végeredményből, így talán nem is olyan rossz befektetés meglepni néhány új darabbal... :)

Ezúttal kaptam például egy indiai és egy kínai könyvet. Az indiai már nagyon jól jött: nemrég beszámoltam róla, hogy mennyiféle fűszert összevásároltam és az igazat megvallva, egy pillanatig nem gondolkodtam azon, hogy fogok fűszerhez ételt találni. Mintha a gombhoz varrnám a kabátot. De sebaj, majd megoldom! - gondoltam és elkezdtem lapozgatni a könyvet. És lám, ez lett belőle!

Ezt az ételt először az egyetlen szegedi vegetáriánus étteremben ettem és nagyon ízlett, feltétlenül ki szerettem volna próbálni valamikor. A receptet nem követtem, gyakorlatilag csupán ihletadóként szolgált. Amit tudni kell erről az ételről: frissen a legjobb, mert ekkor ropogós a tészta és omlós a töltelék. Másnapra megpuhul a tészta, így már nem olyan jó. (azért megettük a maradékot is) És állítólag jól bírja a fagyasztást, ezt most én nem próbáltam. (sütés előtti állapotban kell fagyasztani)

Hozzávalók:

- két normál méretű krumpli borsó nagyságú kockákra vágva (tudom, tudom, a borsó nem is kocka alakú, hanem gömbölyű...)

- annyi borsó, amennyi burgonya

- egy fej vöröshagyma apróra vágva

- kurkuma

- garam masala

- fél kg liszt

- néhány evőkanál olaj

- víz

Először felrakjuk a tölteléket: olajon üvegesre pirítjuk a hagymát, majd hozzáöntjük a burgonyát és a zöldborsót, sózzuk és némi vízzel fedő alatt puhára pároljuk. Amikor már teljesen megpuhult, hozzákeverjük a fűszert, majd félretesszük hűlni. Ez idő alatt bőven elkészül a tészta: a liszthez némi olajat keverünk, majd vízzel gyúrható ruganyos tésztát készítünk belőle és negyed órát pihentetjük. Ha pihent a tészta és kihűlt a töltelék, akkor a tésztát kinyújtjuk, kör alakokat vágunk belőle, melybe tölteléket teszünk, összehajtjuk és villával körbe összenyomkodjuk a szélét, hogy ne jöjjön ki a töltelék. Forró olajban kisütjük!

Jó étvágyat!

2008. december 8., hétfő

Vegán töltött káposzta


A karácsonyi hangulat megteremtése érdekében töltött káposztát készítettem. Az ötlet onnan jött, hogy két éve, az első húsmentes karácsonyom alkalmával, kitaláltam, hogy nekem ne kelljen külön készíteni, rendeljünk. No nem ám amolyan házhozszállítós pizzát vagy kínait, hanem igazi karácsonyi vacsorát: vegán töltött káposztát, Szeged egyetlen vegetáriánus étterméből. Jó előre le kellett adni a rendelést, majd december 24-én reggel mehettünk a finomságért. Az a töltött káposzta mennyei volt, bár én jobban szeretem benne a káposztát és kevésbé a tölteléket, ezért egy kicsit keveselltem a káposzta mennyiségét.

Ekkor döntöttem el, hogy én is készíteni fogok. Most szántam rá magam másodjára és meg kell hagyni, finom lett. Receptet nem kerestem hozzá, nem éreztem annyira bonyolultnak. És még valami: érdemes jó sokat készíten belőle, mert elég macerás és jól bírja a fagyasztást!
Hozzávalók:

- 1 kg savanyú káposzta

- 10 savanyú káposzta levél (a vastag erét ki kell vágni)

- egy páros tönköly kolbász fele

- 125 g barna rizs (sóval, petrezselyemmel, vegamixszel megfőzve)

Az elkészítés rendkívül egyszerű. A káposztát megkóstoljuk, és ha úgy ítéljük meg, hogy túl sós, akkor egy kicsit átmossuk. A lábas aljába beleterítjük a káposzta egyik felét, erre jönnek a gombócok, majd a tetejére a másik fele. A gombócokhoz a töltelék két hozzávalóját (gabonakolbász és főtt rizs) alaposan összekeverjük, gombócokat formázunk és beletekerjük egy-egy levélbe. Ha már minden a lábasban van, annyi vizet adunk hozzá, hogy ne lepje el, de azért majdnem felérjen a káposzta tetejéig. Közepes fokozaton fedő alatt kb. egy órát főzzük. Szójatejföllel a legfinomabb!

Jó étvágyat!

Kenyérsütőről megint...

Most már kevésbé boldogan... Az történt ugyanis, hogy a harmadik kenyér után teljesen tönkrement az egy hetes kenyérsütőgépem. Gondolnátok? Még csak nem is egy gagyi márka volt, hanem az a bizonyos francia, ami M-mel kezdődik és x-szel végződik...

Nagyon mérges és csalódott is vagyok egyszerre. Hogy lehet az, hogy 2008-ban veszel egy 20.000 Ft-os konyhai gépet, majd egy hét (igazából csak öt nap) után teljesen tönkremegy az elektronikája? Szombaton elvittem a szervízbe, ahol azt mondták, ilyen gyorsan még nem ment tönkre gép (vagy csak nem akarták bevallani). Ha viszont ez tényleg igaz, akkor sikerült a kb. 10 kipakolt gép közül kiválasztani azt az egyet, ami ilyen rövid idő alatt kilehelte a lelkét. Ja, és persze nem cserélik ki, csak ha nem javítható. Inkább kicserélik a teljes elektronikát... De ha egy karcolás is lesz a gépen, jaj nekik...!

2008. december 3., szerda

Jótanács kellene...

Amikor legutóbb kikértem a kedves bloggerinák véleményét, annyi hasznos hozzászólást kaptam, hogy gondoltam a következő problémámra is hamarabb lesz megoldás, mintha egyedül állnék neki.

Amint azt említettem, vettünk egy kenyérsütőgépet. A kenyér sütésével nincs is semmi baj, viszont most bejglit szeretnék készíteni. Van rajta olyan program ami nem süt, csak dagaszt és keleszt, de nem igazán van használható magyarázat, hogy pontosan milyen tésztát lehet benne készíteni. Ebben kérném a kedves kenyérsütőgép-tulajdonosok segítségét!

Ha van esetleg olyan bejgli receptetek, amit el lehet készíteni gépben és esetleg már ki is próbáltátok, hogy géppel hogyan működik ez a dolog, akkor légyszi írjátok meg!

2008. december 1., hétfő

Reggeli

Ígértem, hogy beszámolok a reggelizésről, amivel kapcsolatban sok kedves tanácsot kaptam. Ki is próbáltam a következőket:

- házi készítésű csokis keksz gyümölcslével

- házi kenyér valamilyen feltéttel és tv paprikával

- gyümölcs

Bevallom, a kására nem tudtam rászánni magam, valamiért van bennem egy kis ellenállás. A fent említett három variációból leginkább a keksz vált be, mert gyors és nem vagyok éhes utána órákig. A gyümölcsös reggeli nyáron jól szokott esni, most viszont elég savas gyümölcsöknek van szezonja (alma, narancs, madarin), úgyhogy gyakorlatilag a banán az egyetlen választás. Azt viszont szoktam csokis rizstejjel turmix formájában reggelire készíteni, nagyon finom és laktató.

Ha rászánom magam a kására, feltétlenül beszámolok!

Kenyérsütőgép

Néhány napja, egészen pontosan múlt hét péntek óta, én is gyarapítom a boldog kenyérsütőgép-tulajdonosok táborát. Már régóta vágytam egy ilyen készülékre, tulajdonképpen ez volt az egyetlen olyan gép amit még hiányolta a konyhámból.

Sokáig nézelődtem az interneten, hogy melyik gép lenne a legmegfelelőbb, végül egy Moulinex márkájúval ajándékozott meg Párom és bátran kijelenthetem, maximálisan meg vagyok vele elégedve. (le is kopogom szigorúan bal kéz középső ujjával valamilyen fa dolgon alulról: kopp-kopp-kopp) Eddig két alkalommal sütöttem kenyeret és mindkettő fantasztikusan finom lett. Holnap sütöm a harmadikat, ezt már teljes kiőrlésű lisztet is felhasználva, illetve beterveztem bejgli készítését is.

A kenyerekről eddig még nem készült kép, de ami késik nem múlik. Ha lesz kép, mellékelek receptet is!

Amiket mostanában készítettem...

Egy kicsit (vagy talán nagyon is) el vagyok maradva az elkészített és lefényképezett receptek dokumentálásával. Készítettem az utóbbi időben például fahéjas körtelekvárt, csokoládés kekszet, sült banánt és persze olyan dolgokat, amik már szerepelnek a blogon.

Szolgáljon ez a kis bejegyzés emlékeztetőül magamnak, hogy mit nem osztottam még meg veletek!